Julian Czerwiakowski


Julian Czerwiakowski, znany również pod pseudonimem Jerzy Tarnowski, urodził się 12 lutego 1911 roku w Żurominie. Jego życie zakończyło się tragicznie 5 stycznia 1953 roku w Warszawie.

Był on polskim żołnierzem, który aktywnie uczestniczył w działaniach podziemia niepodległościowego podczas II wojny światowej. Jako podporucznik oraz oficer w Narodowych Siłach Zbrojnych, Czerwiakowski odegrał bardzo ważną rolę w walce o wolność kraju.

Julian Czerwiakowski angażował się również w różne organizacje, w tym w NIE oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Jego praca na rzecz niepodległości Polski jest ważnym elementem historii tego okresu.

Życiorys

Julian Czerwiakowski swoją działalność rozpoczął od 1942 roku, kiedy to dołączył do Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). Został wówczas mianowany na stanowisko kierownika wywiadu w obwodzie Warszawa-Śródmieście, gdzie odgrywał kluczową rolę jako organizator komórki odpowiedzialnej za obserwację oraz wywiad.

Jego zaangażowanie w struktury bezpieczeństwa publicznego objęło również pracę w Ekspozyturze Urzędu Śledczego m.st. Warszawy, gdzie pełnił funkcję kierownika placówki w Śródmieściu. W okresie od kwietnia do października 1945 roku, Czerwiakowski był aktywnym członkiem podziemia antykomunistycznego, działając w ramach organizacji NIE oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Niestety, jego działalność zakończyła się tragicznie. 21 grudnia 1948 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB w Warszawie. Proces, który mu towarzyszył, odbywał się pod nadzorem prokuratora Benjamina Wajsblecha i charakteryzował się wyjątkową brutalnością. Ostatecznie, 22 kwietnia 1952 roku, sąd wojewódzki dla m.st. Warszawy pod przewodnictwem sędziego Mariana Stępczyńskiego, skazał go na karę śmierci. Wyrok został wykonany 5 stycznia 1953 roku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów.

Szczątki Juliana Czerwiakowskiego zostały odnalezione 24 maja 2014 roku w Kwaterze na Łączce na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O identyfikacji jego szczątków poinformowano opinię publiczną we wrześniu 2014 roku, co było ważnym krokiem w procesie rehabilitacji jego postaci.

Na uznanie zasługuje również fakt, że 29 lutego 2016 roku, pośmiertnie awansowano go do stopnia porucznika, co stanowi symboliczne docenienie jego zasług oraz poświęcenia dla kraju.

Przypisy

  1. Tadeusz Płużański, Społeczny Trybunał Narodowy [online] [dostęp 06.01.2023 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Robert Gontarz | Stanisław Okulicz | Leon Wetmański | Cezary Dobies

Oceń: Julian Czerwiakowski

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:24