Piotr Małachowski, który przyszedł na świat 7 czerwca 1983 roku w Żurominie, jest uznawany za jednego z czołowych polskich lekkoatletów, specjalizujących się w rzucie dyskiem. Jest trzykrotnym olimpijczykiem, który z dumą stanął na podium igrzysk w Pekinie w 2008 roku oraz w Rio de Janeiro w 2016 roku, zdobywając srebrne medale w obu tych zawodach.
Oprócz osiągnięć olimpijskich, Małachowski może pochwalić się wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. Regularnie stawał na podium podczas mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy, a także rywalizował z powodzeniem wśród młodzieżowców. Jak dotąd jest dziewięciokrotnym rekordzistą Polski oraz wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski seniorów, co świadczy o jego niezłomnej determinacji i ciężkiej pracy, jaką włożył w rozwój swojej kariery sportowej.
Piotr Małachowski był także reprezentantem Polski w różnych prestiżowych wydarzeniach sportowych, takich jak Puchar Europy, drużynowe mistrzostwa Europy, zimowy puchar w rzutach lekkoatletycznych, oraz w wielu meczach międzypaństwowych. Jego talent i osiągnięcia zostały dostrzegane przez środowisko sportowe, co zaowocowało trzema zwycięstwami w plebiscycie Złote Kolce na najlepszego polskiego lekkoatletę, w latach 2009, 2010 oraz 2016. W 2010 roku otrzymał również wyróżnienie na najlepszego sportowca Dolnego Śląska, które przyznały Gazeta Wrocławska oraz Telewizja Wrocław.
Co ciekawe, Małachowski nie tylko odnosi sukcesy na arenie sportowej, ale również ma znaczącą karierę wojskową. Jest żołnierzem rezerwy Wojska Polskiego, a swoje obowiązki służbowe pełnił w latach 2004–2005. Od września 2005 roku jest zawodowym podoficerem w stopniu sierżanta, służąc w różnych jednostkach, w tym w 2. Batalionie Dowodzenia Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia. Od lutego 2019 roku pracuje w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, gdzie pełnił rolę podoficera. Jego ostatni przydział służbowy dotyczył Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W 2022 roku przeszedł do rezerwy.
Kariera
Początki
Pochodzący z Bieżunia Piotr Małachowski rozpoczął swoją przygodę z lekkoatletyką od występów na zawodach szkolnych w Ciechanowie, gdzie rzucając dyskiem osiągnął odległość 31 metrów. Dzięki determinacji nauczyciela, trafił pod skrzydła trenera Witolda Suskiego, który sędziował podczas konkursu. To w 1999 roku zajął 10. miejsce na mistrzostwach Polski kadetów. Jego międzynarodowe zmagania rozpoczęły się w 2001 roku, gdy zdobył piątą lokatę na mistrzostwach Europy juniorów. W kolejnym roku uplasował się na szóstym miejscu odbywających się na Jamajce juniorskich mistrzostw świata. W grudniu 2002 zajął drugą lokatę w meczu młodzieżowców Czechy – Polska, a rok 2003 przyniósł mu dziewiąte miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Na ten czas, oprócz startów lekkoatletycznych, wspierał swoje stypendium, pracując jako bramkarz w dyskotekach, niedaleko gdzie poznał Marcina Dołęgę. W 2004 roku, mówi się o jedynym większym międzynarodowym osiągnięciu Małachowskiego, jakim było zwycięstwo w meczu młodzieżowców przeciwko Czechom, które miało miejsce 22 września w Krakowie. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął swoją służbę wojskową, co stało się pretekstem do związania się z wrocławskim Śląskiem. W 2005 roku podczas zawodów w Erfurcie zdobył tytuł wicemistrza Europy młodzieżowców, przegrał złoto o zaledwie 51 centymetrów z reprezentantem Niemiec, Robertem Hartingiem.
2006
Na początku 2006 roku rozegrał świetne zawody, zyskując 18 marca w Tel Awiwie pierwsze w karierze zwycięstwo podczas zimowego pucharu Europy w rzutach, pokonując m.in. Estończyka Gerda Kantera, wicemistrza świata z 2005 roku. Ustanowił również wynik 65,01, co stanowił jego nowy rekord życiowy. W wiosennych mityngach krajowych w Bydgoszczy i Warszawie osiągnął drugie i trzecie miejsce. Jako reprezentant Polski, zadebiutował w superlidze pucharu Europy 11 dni po zawodach warszawskich, gdzie w Maladze zajął pierwsze miejsce w konkursie dyskoboli z nowym rekordem Polski wynikiem 66,21, co poprawiło jego osiągnięcie z 1985 roku, które należało do Dariusza Juzyszna. 23 lipca w Bydgoszczy zdobył pierwszy w swojej karierze złoty medal mistrzostw Polski. Uczestniczył również w mistrzostwach Europy w Göteborgu, gdzie w eliminacjach uzyskał wynik 63,76, a w finale rzucił na 64,57 zdobywając ostatecznie szóstą lokatę. Sezon 2006 zakończył na szóstym miejscu w światowym finale lekkoatletycznym.
2007
17 marca 2007 roku zajął drugą lokatę w zimowym pucharze Europy w Jałcie, uzyskując wynik 65,05, przegrywając tylko z Ger dem Kanterem, którego wcześniej pokonał w 2006 roku. Ważniejsze starty w pierwszej części sezonu miały miejsce w Dosze, gdzie uzyskał wynik 64,32, w Bydgoszczy, gdzie rzucił 65,84, Oslo z 66,00 oraz w Warszawie – 65,03. 24 czerwca triumfował w Monachium podczas zawodów superligi pucharu Europy, a tydzień później na Stadionie Olimpii w Poznaniu został mistrzem Polski. Kolejnym osiągnięciem w Kownie, 25 lipca, ustanowił po raz drugi w karierze rekord Polski wynikiem 66,61, zajmując czwarte miejsce. Na mistrzostwach świata był dziewiąty w eliminacjach z wynikiem 63,20, a w finale zajął dwunaste miejsce z wynikiem 60,77. We wrześniu uplasował się na trzeciej lokacie w światowym finale lekkoatletycznym i zdobył złoto w Hajdarabdzie na światowych igrzyskach wojska, ustanawiając rekord tych igrzysk wynikiem 65,87.
2008
Sezon olimpijski Małachowski rozpoczął zwycięstwem na zawodach w Białymstoku 3 maja. Po paru dniach w Dosze zajął drugie miejsce, a 24 maja ustanowił rekord Polski z wynikiem 66,65 podczas mityngu w Halle. Wystartował także w memoriale Kusocińskiego, uzyskując zwycięstwo, a także w pucharze Europy i europejskim festiwalu lekkoatletycznym zajmując drugą lokatę. 6 lipca w Szczecinie zdobył złoty medal mistrzostw Polski, a 27 lipca podczas Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły ustanowił rekord Polski rezultatem 68,65. Na zakończenie podróży przedigrzyskowych zwyciężył w mityngu Beskidianathletic z wynikiem 67,98. Sezon zakończył także mistrzostwem w Częstochowie, druga lokata w światowym finale IAAF oraz trzecia w Tallinnie.
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie eliminacje rzutu dyskiem miały miejsce 16 sierpnia. Grupa A, w której startował Małachowski, rozpoczynała rywalizację o 10:40 czasu miejscowego. Minimalny wynik kwalifikacyjny wynosił 64,50, a Polak zdobył w pierwszej próbie rezultat 65,94, co pozwoliło mu awansować do finału z najlepszym wynikiem w eliminacjach. Finał miał miejsce 19 sierpnia, podczas którego w pierwszej kolejce rzucił 66,45, a w drugiej serii poprawił ten wynik do 67,82, cały czas prowadząc. Niestety, w czwartej kolejce Gerd Kanter rzucił 68,82, odbierając Polakowi pierwszą lokatę. Ostatecznie Małachowski zdobył tytuł wicemistrza olimpijskiego, a medal brązowy powędrował do Litwina Virgilijusa Alekny z wynikiem 67,79.
Poniższa tabela z kolei prezentuje start Piotra Małachowskiego podczas finału olimpijskiego w Pekinie.
Rodzaj zawodów | Kolejka 1 | Kolejka 2 | Kolejka 3 | Kolejka 4 | Kolejka 5 | Kolejka 6 | Ostateczny wynik | Pozycja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pekin | 66,45 | 67,82 | 66,98 | 63,91 | 65,78 | x | 67,82 | 2. miejsce |
2009
Sezon 2009 zainaugurował ponownie zwycięstwem w mityngu w Białymstoku 3 maja. Kolejny sukces przyszedł 23 maja w Halle, gdzie po pierwszej kolejce z wynikiem 68,75 poprawił swój rekord Polski. Wkrótce potem dyskobol zaczął zmagać się z kontuzją palca wskazującego prawej ręki. Mimo tego 7 czerwca triumfował w memoriale Janusza Kusocińskiego, a dwa dni później zdobył złoty medal mistrzostw świata wojska w Sofii z wynikiem 66,24. Na początku sierpnia ponownie zdobył tytuł mistrza Polski, a do światowego czempionatu zakwalifikował się na samym końcu 4 sierpnia. W eliminacjach rzutów dyskiem na mistrzostwach świata rywalizował 18 sierpnia. Z wynikiem 64,20 w pierwszej próbie otrzymał 8. rezultat eliminacji, gdyż najpierw uzyskał 64,48 oraz 62,65 seryjnie. Wieczorem 19 sierpnia podczas finału w Olympiastadion, dzięki temu, że pomimo kontuzji w pierwszej kolejce uzyskał nowy rekord Polski wynikiem 68,77 i umocnił swój prowadzenie. Mimo dalszej rywalizacji, Niemiec Robert Harting wyprzedził Małachowskiego w ostatniej próbie, zdobywając złoty medal, a Polak ostatecznie zdobył srebro, a brąz zdobył Gerd Kanter.
Na koniec sezonu piotr zajął jeszcze trzecią pozycję w finale lekkoatletycznym w Salonikach, po czym poddał się operacji palca, który sprawiał mu problemy przez cały rok.
2010
Rok 2010 rozpoczynał od badań związanych z urazem palca, z którym zmagał się w ubiegłym sezonie. Startował głównie za granicą, a w drugim turnieju 23 maja zajął trzecie miejsce w Szanghaju i pierwsze w Tajpej. W czerwcu odniósł sukcesy w Polsce, triumfując w Bydgoszczy i Warszawie. 10 czerwca wygrał zawody diamentowej ligi Golden Gala w Rzymie, a dziesięć dni później na superlidze drużynowych mistrzostw Starego Kontynentu był drugi po Robert Harting. Ogłoszenie się w mityngu diamentowej ligi miało miejsce 3 lipca w Eugene, gdzie zyskał zwycięstwo w Prefontaine Classic, a w Bielsku-Białej zdobył mistrzostwo Polski, uzyskując rekord mistrzostw 67,48. Dwa dni później 10 lipca znowu wygrał zawody diamentowej, bijąc kolejny rekord kraju w Gateshead wynikiem 69,83. Na finał przed mistrzostwami Europy zajął trzecie miejsce w Monako. Eliminacje rzutu dyskiem odbyły się 31 lipca na Estadi Olímpic Lluís Companys w Barcelonie, spełniając minimalne kwalifikacje 63,50. Małachowski zaliczył pierwszy rzut, rzucając na 63,69, ostatecznie zajmując siódme miejsce. Po pierwszej kolejce finałowej, która miała miejsce 1 sierpnia, prowadził Przemysław Czajkowski, zaś Polak był drugi z wynikiem 65,84. W drugiej kolejce 68,87 Małachowski ustanowił rekord mistrzostw Europy. Harting mocno rywalizował, jednak nie udało mu się osiągnąć lepszego rezultatu od prowadzącego Małachowskiego. Ostatecznie Polak zdobywa srebrny medal, trzeci miejsce zajmuje Węgier Róbert Fazekas.
8 sierpnia, tydzień po mistrzostwach Europy, zwyciężał na zawodach w Tallinnie, a 14 sierpnia bywał piąty podczas Grand Prix Londynu. Miedzy tymi startami, 11 sierpnia odebrał z rąk Minister Obrony Narodowej Bogdana Klicha awans na stopień kaprala. Dzięki wcześniejszym wynikom w mityngach diamentowej ligi, a także utrzymując wysoką lokatę w finale, Małachowski wygrał tę klasyfikację w 2010 roku. Na koniec sezonu reprezentował Europę na zawodach pucharu interkontynentalnego, zajmując czwarte miejsce z wynikiem 64,20. Jeszcze w tym okresie przeszedł operację przepukliny, co przyczyniło się do obniżenia wyników w długim okresie.
2011
W swoim debiutanckim starcie w sezonie 2011 podczas Qatar Athletic Super Grand Prix zajął piątą lokatę z wynikiem 63,59. 24 maja osiągnął pierwszy triumf w sezonie, praktycznie wyprzedzając brązowego medalistę, ubiegłorocznego mistrza Europy, Węgra Róberta Fazekasa, wygrywając w Turnovie z odległością 64,51. W Hengelo, 29 maja Małachowski zajął trzecie miejsce (65,25) w dorocznym mityngu Fanny Blankers-Koen Games. Mityng w Krakowie 12 czerwca zakończył się uzyskaniem 67,97, co stanowiło drugi wynik na listach światowych w sezonie. Niedługo później pojawił się na superlidze, by zdobyć trzecie miejsce, następnie 25 czerwca wygrał memorial Janusza Kusocińskiego, osiągając 68,49. 23 lipca na światowych igrzysk wojska w Rio de Janeiro, zmagał się z kontuzją – przerostem Hoffy, co skutkowało dziesiątą lokatą, jednak uraz okazał się niegroźny, a zawodnik 29 lipca w Sztokholmie zajął drugą lokatę. Ostatni występ przed mistrzostwami świata zafundował Mu srebrny medal mistrzostw Polski, przegrawszy z Przemysławem Czajkowskim. Na mistrzostwach świata w Daegu Małachowski przemaszerował przez eliminacje, osiągając najlepszy wynik (65,48), aż w finale zajął dziewiąte miejsce, uzyskując 58,28, i zajmując miejsc plec, jaki mu dał dalej rzucający Vikas Gowda. Po nieudanym czempionacie, zajmował się będąc w szóstce na Weltklasse Zürich, a kończąc sezon na szereg osiągnięć w Krakowie i Warszawie.
2012
2012 rok trwał w sezonie olimpijskim, w którym Małachowski 3 maja zadebiutował na mityngu w Białymstoku, wygrywając rezultatem 65,62, który stanowił lepszy od minimum PZLA na igrzyska olimpijskie, mimo braku akceptacji dla tego mityngu. Jako drugi start 11 maja na Qatar Athletic Super Grand Prix 2012 w Dosze, zdobył 67,53, spełniając tym samym wymagane minimum. W trakcie mityngu lekkoatletycznego w Halle, zdobył drugą lokatę z wynikiem 68,94, ale zdominował mistrzostwa Polski, wygrywając na najwyższym poziomie, uzyskując w pierwszej próbie 66,89. 7 sierpnia zajął 5. lokatę w konkursie dyskoboli podczas igrzysk olimpijskich w Londynie.
2013
8 czerwca 2013 roku, Piotr Małachowski zapisał się w historii lekkoatletyki czołowym rekordem Polski 71,84 m, co było jednym z najlepszych wyników na świecie przez ostatnie lata, co dało mu pierwsze miejsce w całym sezonie. W superlidze Drużynowych Mistrzostw Europy w Gateshead uplasował się na czwartym miejscu (59,68), a podczas mistrzostw Polski po raz ósmy zdobył ten tytuł. Na świecie wywalczył srebro w Moskwie, rzucając 68,36 m, a później przyczynił się do brązowego medalu mistrzostw Europy wojskowych w Warendorfie (61,80). Udział w Diamentowej Lidze promulgował drugą lokatę, osiągając 14 punktów na rozliczeniach wynikowych.
2014
Małachowski, 17 maja 2014 roku, rzucił 69,28 m w Halle, pokonując Roberta Hartinga z najlepszym wynikiem w sezonie lekkoatletycznym. Reprezentował Polskę na superlidze Mistrzostw Europy w Brunszwiku, gdzie zajął drugie miejsce z wynikiem 65,36 m. Został mistrzem Polski już po raz dziewiąty, jednak w Zurychu zakończył ze sprawą 4. miejsca (63,54), ustępując m.in. Robertowi Urbankowi. Po raz ثاني w historii zyskał zwycięstwo na podstawie klasyfikacji Diamentowej Ligi, gromadząc 22 punkty na serii mityngów.
2015
Piotr Małachowski addSpeech na fali, zdobywając 10. tytuł mistrza Polski w Krakowie z wynikiem 65,60 m. Na mistrzostwach świata w Pekinie zwyciężył z wynikiem 67,40 m, a brąz zdobył Robert Urbanek. Trzy razy triumfował w Diamentowej Lidze, zdobywając 21 punktów, deklasując Roberta Urbanka na mityngach w Szanghaju, Eugene, Paryżu oraz Sztokholmie. 1 sierpnia uzyskał najlepszy wynik sezonu osiągając 68,29 m w Cetniewie, a na koniec roku zajął szóste miejsce w 81. Plebiscycie Przeglądu Sportowego.
2016
Wspaniały sezon 2016 dla Małachowskiego zakończył się niezwykle obiecującym wynikiem. Na zawodach w Bydgoszczy po raz jedenasty zdobył tytuł mistrza Polski z wynikiem 68,10. W mistrzostwach Europy w Amsterdamie okazał się najlepszy, zdobywając złoto z wynikiem 67,06 m. Jednak podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro zdobył srebrny medal (67,55 cm). Małachowski długo prowadził, jednak w najważniejszym rzucie został przerzucony o 80 cm. Swój medal z Rio postanowił przeznaczyć na cele charytatywne. Najlepszy wynik sezonu miał miejsce 28 maja w Warszawie, gdzie uzyskał 68,15. 9 września 2016 roku zajął drugie miejsce w finale Diamentowej Ligi z wynikiem 65,27, tracąc do Szweda Daniela Ståhla. Rok 2016 przyniósł dla Małachowskiego 54 punkty oraz czwarte zwycięstwo w klasyfikacji Diamentowej Ligi. Został uznany jako jedna z 10 osobowości roku w magazynie *Spikes*, a w Plebiscycie Sportowym zajął 3. miejsce. 9 stycznia 2017 w Nowym Roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, podobne wyróżnienie przypadło również jego trenerowi, Witoldowi Suskiemu.
2021
Piotr Małachowski zakończył swoją karierę sportową 5 września 2021 roku, zdobywając 4. miejsce podczas 12. Memoriału Kamili Skolimowskiej.
Osiągnięcia
Międzynarodowe
Piotr Małachowski, jako znany dyskobol, odniósł liczne sukcesy na międzynarodowej arenie sportowej. Poniższa tabela przedstawia jego osiągnięcia w różnych zawodach międzynarodowych, które odbyły się w określonych latach.
Rok | Impreza | Miejsce | Pozycja | Wynik | Źródło |
---|---|---|---|---|---|
2001 | Mistrzostwa Europy dla juniorów | Grosseto | 5. miejsce | 52,37 | _ |
2002 | Mistrzostwa świata dla juniorów | Kingston | 6. miejsce | 60,46 | _ |
2003 | Młodzieżowe mistrzostwa Europy | Bydgoszcz | 9. miejsce | 54,79 | _ |
2005 | Młodzieżowe mistrzostwa Europy | Erfurt | 2. miejsce | 63,99 | _ |
2006 | Zimowy Puchar Europy w rzutach | Tel Awiw-Jafa | 1. miejsce | 65,01 | _ |
2006 | Superliga Pucharu Europy | Malaga | 1. miejsce | 66,21 | _ |
2006 | Mistrzostwa Europy | Göteborg | 6. miejsce | 64,57 | _ |
2006 | Światowy Finał Lekkoatletyczny IAAF | Stuttgart | 6. miejsce | 62,50 | _ |
2007 | Zimowy Puchar Europy w rzutach | Jałta | 2. miejsce | 65,06 | _ |
2007 | Superliga Pucharu Europy | Monachium | 1. miejsce | 66,09 | _ |
2007 | Mistrzostwa świata | Osaka | 12. miejsce | 60,77 | _ |
2007 | Światowy Finał Lekkoatletyczny IAAF | Stuttgart | 3. miejsce | 65,35 | _ |
2007 | Światowe Igrzyska Wojskowych | Hajdarabad | 1. miejsce | 65,87 | _ |
2008 | Superliga Pucharu Europy | Annecy | 3. miejsce | 63,20 | _ |
2008 | Igrzyska Olimpijskie | Pekin | 2. miejsce | 67,82 | _ |
2008 | Światowy Finał Lekkoatletyczny IAAF | Stuttgart | 2. miejsce | 66,07 | _ |
2009 | Mistrzostwa świata wojskowych | Sofia | 1. miejsce | 64,94 | _ |
2009 | Superliga Drużynowych Mistrzostw Europy | Leiria | 1. miejsce | 66,24 | _ |
2009 | Mistrzostwa świata | Berlin | 2. miejsce | 69,15 | _ |
2009 | Światowy Finał Lekkoatletyczny IAAF | Saloniki | 3. miejsce | 65,60 | _ |
2010 | Superliga Drużynowych Mistrzostw Europy | Bergen | 2. miejsce | 65,55 | _ |
2010 | Mistrzostwa Europy | Barcelona | 1. miejsce | 68,87 | _ |
2010 | Puchar Interkontynentalny | Split | 4. miejsce | 64,20 | _ |
2011 | Superliga Drużynowych Mistrzostw Europy | Sztokholm | 3. miejsce | 61,66 | _ |
2011 | Światowe Igrzyska Wojskowych | Rio de Janeiro | 10. miejsce | 53,67 | _ |
2011 | Mistrzostwa świata | Daegu | 9. miejsce | 63,37 | _ |
2012 | Igrzyska Olimpijskie | Londyn | 5. miejsce | 67,19 | _ |
2013 | Superliga Drużynowych Mistrzostw Europy | Gateshead | 4. miejsce | 59,68 | _ |
2013 | Mistrzostwa świata | Moskwa | 2. miejsce | 68,36 | _ |
2013 | Mistrzostwa Europy dla wojskowych | Warendorf | 3. miejsce | 61,80 | |
2014 | Superliga Drużynowych Mistrzostw Europy | Brunszwik | 2. miejsce | 65,35 | _ |
2014 | Mistrzostwa Europy | Zurych | 4. miejsce | 63,54 | _ |
2015 | Mistrzostwa świata | Pekin | 1. miejsce | 67,40 | _ |
2015 | Światowe Igrzyska Wojskowych | Mungyeong | 2. miejsce | 62,12 | _ |
2016 | Mistrzostwa Europy | Amsterdam | 1. miejsce | 67,06 | _ |
2016 | Igrzyska Olimpijskie | Rio de Janeiro | 2. miejsce | 67,55 | _ |
2017 | Mistrzostwa świata | Londyn | 5. miejsce | 65,24 | _ |
2018 | Mistrzostwa Europy | Berlin | el. – | NM | _ |
2019 | Superliga Drużynowych Mistrzostw Europy | Bydgoszcz | 1. miejsce | 63,02 | _ |
2019 | Mistrzostwa świata | Doha | el. – 17. miejsce | 62,20 | _ |
2019 | Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe | Wuhan | – | NM | _ |
2021 | Igrzyska Olimpijskie | Tokio | el. – 15. miejsce | 62,68 | _ |
Rankingi
Ranking Track and Field News
Małachowski również zyskał uznanie w licznych rankingach, co potwierdza jego pozycję w tej dyscyplinie. Poniższa tabela wskazuje jego osiągnięcia w klasyfikacji Track and Field News.
Rok | Pozycja |
---|---|
2006 | 6. miejsce |
2007 | 5. miejsce |
2008 | 2. miejsce |
2009 | 2. miejsce |
2010 | 2. miejsce |
2011 | 5. miejsce |
2012 | 5. miejsce |
2013 | 2. miejsce |
2014 | 2. miejsce |
2015 | 1. miejsce |
2016 | 1. miejsce |
2017 | 4. miejsce |
2019 | 6. miejsce |
Mistrzostwa Polski
Warto wspomnieć o niesamowitych wynikach Małachowskiego na krajowej scenerii. Piotr Małachowski bronił barw Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przez długie lata, a jego osiągniecia na mistrzostwach Polski są niezaprzeczalne. Od 2001 do 2021 roku, wystąpił w finałach mistrzostw Polski seniorów aż dwadzieścia razy. Jego osiągnięcia w klasyfikacji medalowej zawsze wyróżniały go jako jednego z najlepszych w kraju. Jak pokazuje tabela, zajmuje on pierwsze miejsce w historii mistrzostw Polski, zdobywając trzynaście złotych, trzy srebrne oraz dwa brązowe medale. Jego rekord z 2016 roku, wynoszący 68,10, pozostaje aktualnym osiągnięciem czempionatu. Ponadto, Małachowski wielokrotnie stawał na podium również w mistrzostwach Polski juniorów oraz jest trzykrotnym mistrzem w kategorii młodzieżowej.
Mistrzostwa Polski | Pozycja | Wynik |
---|---|---|
2001 Bydgoszcz | 8. miejsce | 50,01 |
2003 Bielsko-Biała | 4. miejsce | 54,12 |
2004 Bydgoszcz | 3. miejsce | 59,64 |
2005 Biała Podlaska | 1. miejsce | 64,74 |
2006 Bydgoszcz | 1. miejsce | 64,82 |
2007 Poznań | 1. miejsce | 63,16 |
2008 Szczecin | 1. miejsce | 65,29 |
2009 Bydgoszcz | 1. miejsce | 64,15 |
2010 Bielsko-Biała | 1. miejsce | 67,48 |
2011 Bydgoszcz | 2. miejsce | 63,21 |
2012 Bielsko-Biała | 1. miejsce | 66,89 |
2013 Toruń | 1. miejsce | 66,87 |
2014 Szczecin | 1. miejsce | 64,15 |
2015 Kraków | 1. miejsce | 65,60 |
2016 Bydgoszcz | 1. miejsce | 68,10 |
2017 Białystok | 2. miejsce | 64,44 |
2018 Lublin | 1. miejsce | 65,78 |
2019 Radom | 2. miejsce | 63,17 |
2020 Włocławek | 3. miejsce | 60,15 |
2021 Poznań | 1. miejsce | 64,67 |
Progresja wyników
Progresja wyników Piotra Małachowskiego w lekkoatletyce to doskonały przykład nieustannego dążenia do doskonałości oraz poprawiania osiąganych rezultatów w czasie. Poniżej znajduje się tabela z jego wynikami w rzutach dyskiem, które pokazują ewolucję jego wyników w ciągu lat.
Wynik | Data | Lokacja |
---|---|---|
48,18 | 1 maja 1999 | Łęczyca |
57,81 | 17 września 2000 | Warszawa |
54,19 | 19 maja 2001 | Zielona Góra |
56,84 | 3 maja 2002 | Białystok |
57,83 | 6 września 2003 | Warszawa |
62,40 | 22 września 2004 | Kraków |
64,74 | 26 czerwca 2005 | Biała Podlaska |
66,21 | 29 czerwca 2006 | Malaga |
66,61 | 25 lipca 2007 | Kowno |
68,65 | 27 lipca 2008 | Sopot |
69,15 | 19 sierpnia 2009 | Berlin |
69,83 | 10 lipca 2010 | Gateshead |
68,49 | 25 czerwca 2011 | Szczecin |
68,94 | 21 maja 2012 | Halle |
71,84 | 8 czerwca 2013 | Hengelo |
69,28 | 17 maja 2014 | Halle |
68,29 | 1 sierpnia 2015 | Cetniewo |
68,15 | 28 maja 2016 | Warszawa |
67,68 | 29 lipca 2017 | Cetniewo |
65,78 | 21 lipca 2018 | Lublin |
67,23 | 9 lipca 2019 | Székesfehérvár |
Rekordy
Rekordy Polski
Piotr Małachowski to wybitny lekkoatleta, który zapisał się na kartach historii polskiego sportu swoimi osiągnięciami. Jego rekordy Polski w rzucie dyskiem świadczą o jego niesamowitym talencie oraz ciężkiej pracy, którą włożył w treningi. Oto zestawienie jego najbardziej imponujących wyników:
Wynik | Data | Lokalizacja | Impreza | Źródło |
---|---|---|---|---|
66,21 | 2006-06-29 29 czerwca 2006(dts) | Malaga | Superliga Pucharu Europy | _ |
66,61 | 2007-07-25 25 lipca 2007(dts) | Kowno | Mityng Kowno 2007 | _ |
66,65 | 2008-05-24 24 maja 2008(dts) | Halle | Erdgas Werfertage 2008 | _ |
68,65 | 2008-07-27 27 lipca 2008(dts) | Sopot | Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły | _ |
68,75 | 2009-05-23 23 maja 2009(dts) | Halle | Erdgas Werfertage 2009 | _ |
68,77 | 2009-08-19 19 sierpnia 2009(dts) | Berlin | Mistrzostwa Świata | _ |
69,15 | ||||
69,83 | 2010-07-10 10 lipca 2010(dts) | Gateshead | Aviva British Grand Prix | _ |
71,84 | 2013-06-08 8 czerwca 2013(dts) | Hengelo | Fanny Blankers-Koen Games | _ |
Rekordy życiowe
Osiągnięcia Małachowskiego są również godne podziwu w kontekście jego rekordów życiowych. Jego najlepszy wynik, który przyniósł mu wiele zaszczytów, potwierdza jego status jako jednego z najlepszych w swojej dyscyplinie. Poniżej przedstawiamy jego rekordy życiowe w rzucie dyskiem:
Wynik | Termin | Lokalizacja | Nazwa zawodów | Ranking historyczny | Źródła informacji |
---|---|---|---|---|---|
71,84 | 8 czerwca 2013 (dts) | Hengelo | Fanny Blankers-Koen Games 2013 | 8. | Brak danych |
Odznaczenia
Piotr Małachowski, utytułowany lekkoatleta, może poszczycić się licznymi odznaczeniami, które odzwierciedlają jego osiągnięcia oraz wkład w rozwój sportu i obronności kraju.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2016 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w 2009 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, nadany w 2008 roku,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, otrzymany w 2009 roku,
- Coin CSWIiCh, przyznany w 2019 roku.
Przypisy
- Do zobaczenia Mistrzu! Sierż. Piotr Małachowski żegna się z mundurem. wojsko-polskie.pl. [dostęp 02.09.2023 r.]
- Wiele wspaniałych wyników na LOTTO Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej. memorialkamili.pl, 06.09.2021 r.
- LOTTO Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej CHORZÓW, 05.09.2021 r. skolimowska.domtel-sport.pl.
- Trzeci diament Małachowskiego [online], pzla.pl [dostęp 04.09.2015 r.]
- Piotr Małachowski piąty w finale IO [online], pzla.pl [dostęp 08.08.2012 r.]
- Lekkoatletyka. Małachowski: Trzy operacje wystarczą [online], sport.pl [dostęp 03.05.2012 r.]
- MaciejM. Petruczenko, Piotr Małachowski walczy o Londyn 2012 [online], przegladsportowy.pl, 26.10.2011 r. [dostęp 03.05.2012 r.]
- Samsung Diamond League Doha / Doha (QAT) – 06.05.2011 r. [dostęp 06.05.2011 r.]
- Diamentowa Liga: rekord Polski Małachowskiego, szybki bieg Gaya [online], sport.onet.pl [dostęp 09.04.2011 r.]
- Mistrz w Centrum. cswiich.wp.mil.pl. [dostęp 08.03.2019 r.]
- RadosławR. Leniarski, Małachowski po kolejnych badaniach [online], Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 09.04.2011 r.]
- RafałR. Bała, Małachowski mistrzem Europy, rekord Polski i brąz sprinterek [online], Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 09.04.2011 r.]
- JanuszJ. Rozum, Diamentowa Liga w Eugene – zwycięstwo Małachowskiego [online], Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 13.09.2014 r.]
- Wicemistrz świata u ministra B. Klicha. wp.mil.pl, 27.08.2009 r.
- Piotr Małachowski w sezonie 2010, [w:] tilastopaja.info [dostęp 09.04.2011 r.]
- Janusz Rożum, Złoto Wojciechowskiego i 4x400m [online], Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 24.07.2011 r.]
- Katar IAAF WSC 2008 – rzut dyskiem [online], iaaf.org [dostęp 09.04.2011 r.]
- Janusz Rozum: IV Igrzyska CISM – złoto Małachowskiego [dostęp 14.09.2014 r.]
- European Athletics Championships 2014 Discus Throw Men [online] [dostęp 20.08.2014 r.]
- 13 sierpnia 2016 r. - Athletics – Men's Discus Throw – Final Results. [dostęp 15.08.2016 r.]
- Noworoczne Spotkanie Polskiej Rodziny Olimpijskiej. prezydent.pl, 09.01.2017 r. [dostęp 09.01.2017 r.]
- Janusz Waśko, John Brant, György Csiki, Andrzej Socha: National Records Evolution 1912 – 2012. Zamość: 2013 r., s. 144. ISBN 978-83-62033-30-0.
- M.P. z 2010 r. nr 27, poz. 258 – pkt 3.
- M.P. z 2009 r. nr 25, poz. 339 – pkt 21.
Oceń: Piotr Małachowski (lekkoatleta)